Araç Şarj Dinamosu Arıza Belirtileri

Aracın elektrik enerji ihtiyacını karşılamada akümülatör ve şarj dinamosu çok önemli görevleri yerine getirir. Bu önemli sistemlerde ortaya çıkan arızalar ise aracın çalışma performansını çok olumsuz etkiler. Çalışması elektrik enerjisine bağlı olan pek çok parça ve sistem hiç çalışmaz duruma gelir. Bu tür sistemin arıza belirtisi:
  • Alt gösterge ışığının veya şarj ışığının yanması,
  • Motorun geç çalışmaması veya hiç çalışmaması,
  • Farların bir anda kararması,
  • Şarj dinamosundan normal olmayan ses gelmesi, şeklinde kendini gösterir.
Aracın çalışmasına bağlı olarak akünün şarj edilmesi şarj dinamosu ile sağlanır. Bu sistemde bir arıza olursa şarj işlemi gerçekleşmez ve akünün bitmesi söz konusu olur.
 

Araç Şarj Dinamosu Arıza Belirtileri

Şarj Dinamosu Şarj Etmiyorsa Sebebi Nedir?

Şarj dinamosu şarj etmiyor ve sorun çıkarıyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Kömürlerin yoğun kullanıma maruz kalması ve tükenmesi önemli etkenler arasında yer alır. Buna ilave olarak bağlantı ve tesisat hatalarından da söz edilebilir. Parça ve bileşenlerin ömrünü tamamlaması sonucunda benzer problemlerin ortaya çıkması olası bir ihtimaldir. Bu gibi durumlarda değişimi gerekli olan parçaların hazırlanması ve bir an önce değişmesi çok önemli bir gerekliliktir.
 

Şarj Dinamosu Şarj Etmiyorsa Sebebi Nedir?

Alternatör Arızası Akü Şarj Edilemiyor

Alternatör arızası akü şarj edilemiyor ise o zaman sorunu şarj dinamosu yerine aküde aramak gerekir. Akünün bitmiş olması en önemli nedenlerden biridir. Kutup başlarında ortaya çıkan korozyon etkisi de bu durumun sebebi olabilir. Akü bağlantıları kontrol edilerek adımların atılması gerekir. Tesisat ve montaj hatasına ilave olarak çatlama, yıpranma ve özelliği kaybetme gibi sorunlar kendini gösterebilir. Genelde bu gibi durumlarda akünün değişimi ile bulunan çözümlerin çoğu zaman isabetli bir sonuç yarattığını söylemek mümkündür.
 

Alternatör Arızası Akü Şarj Edilemiyor

Araç Şarj Dinamosu Arıza Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Araç şarj dinamosu arıza belirtileri kendini gösterdiğinde hiç zaman kaybetmeden harekete geçmek gerekir. Şarj dinamosunun çalışmadığı durumlarda akü boşalır ve artık araç elektrik enerjisi üretemez. Çoğu zaman bu gibi durumlarda aracın hiç çalışmadığı veya çok sorunu çalıştığı görülür. Servis olarak bu konudaki hizmetlerimiz yüksek teknoloji ile desteklenmektedir. Usta kadromuz ve yüksek donanım kalitemiz sorunların çözümünde bize önemli avantaj sağlamaktadır. Modern ve gelişmiş iş istasyonlarımız, hızlı ve pratik çözümler konusunda ihtiyaçlarınızı her zaman karşılayacaktır. Bazı durumlarda ise şarj dinamosunun değişimi gereklidir. Yedek parça tedarik ve değişim konusunda yine servisimizin çalışmalarına güvenebilirsiniz.
 

Araç Şarj Dinamosu Arıza Durumunda Ne Yapmak Gerekir?
Hemen Ara Yol Tarifi
X